Čezmejno sodelovanje pri okoljskih presojah po Konvenciji o čezmejnih vplivih na okolje in Protokolu o strateški presoji vplivov na okolje je pri velikih infrastrukturnih ureditvah zelo pomembno, saj okolje ne pozna meja, so poudarili na ministrstvu.
Čezmejni postopek so izvedli vzporedno z nacionalnim postopkom. Obsegal je notifikacijo Italiji, potrditev sodelovanja Italije, organizacijo 30-dnevne javne razgrnitve v Italiji, bilateralno posvetovanje strokovnjakov, pridobitev mnenj vseh pristojnih organov v Italiji in pripravo končnega stališča Italije.
Slovenija je Italijo 15. maja zaprosila za mnenje in ga prejela v roku "z zahvalo za nazorno predstavitev okoljskih vsebin na bilateralnem srečanju". V mnenju je Italija poudarila pomen implementacije omilitvenih ukrepov za področje narave, voda, hrupa in krajine, kot izhajajo iz okoljskega poročila in monitoringa, so sporočili z ministrstva. Italija tudi predlaga spremljanje učinkovitosti omilitvenih ukrepov in monitoring ter nadaljnje sodelovanje, kar bo Slovenija upoštevala, so dodali.
S tem je čezmejno posvetovanje na ravni plana zaključeno. Po časovnici vlade bo plan predvidoma sprejet oktobra 2024.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.